Arı Sevgisiyle Gelen Girişimcilik

Çocuklar yetişkinlere oranla, başarısızlık gibi bir korkuları olmadıkları için denemeye ve yönlendirmeye açıktırlar. Size bahsedeceğimiz bu girişimin ana karakteri olan Mikaila Ulmer da ailesinin yönlendirmesi sonucuyla başarılı bir girişime imza atan bir çocuk girişimci.

Üzülerek belirtmeliyiz ki ülkemizde çoğu çocuğun hayatı sınavlardan ibaret. Bu dönemlerin bir kaç sınav uğruna geçirilmesi, çocukları asosyalleştirirken aynı zamanda onların en verimli dönemlerini de ellerinden almaktadır.
Fakat Mikaila Ulmer’ın ailesi, henüz o 4 yaşındayken bazı yarışmalara girmesi için onu cesaretlendirmiş. Çocuk İş Dünyası Yarışması (Acton Çocuk İş Fuarı) ve Austin Limonata Günü gibi katıldığı etkinlikler Mikaila’ya, nasıl bir girişim kurması ve girişimi için nasıl bir ürün üretmesi gerektiğine dair bazı fikirler kazandırmış.
Mikaila bir arının onu sokmasının ardından, arılara karşı korku beslemeye başlamış. Fakat bu korku aynı zamanda Mikaila’da arılar hakkında daha fazla bilgi edinme isteği oluşturmuş. Arıların doğa ve ekosistem için yaptıkları, Mikaila’nın çok ilgisini çekmiş ve onu çevredeki arıları koruyabilmek adına neler yapabileceği hakkında düşünmeye sevk etmiş.
Bir diğer olay da Mikaila’nın Büyükannesi olan Helen Mikaila’ya, içerisinde limonata tarifinin de bulunduğu bir tarif kitabı göndermiş. Bu tarifte Mikaila’nın dikkatini çeken kısım ise limonata da keten tohumu kullanılmasıymış. Bilindiği üzere keten tohumu sindirim sistemine yardımcı olan bir yiyecek.
Ulmer’ın limonatalarında keten tohumunun kullanılması çoğu insanın dikkatini çekmiş. Bunun yanında yaptıkları limonataları yerel bal ile tatlandıran Ulmer, Me & Bees adını verdiği limonataları bir çok market zinciriyle anlaşarak satmaya başlamış.
Kazandığı gelirin büyük bir kısmını arıların korunmasını sağlayan kurumlara bağış olarak aktaran Ulmer, keten tohumu hakkındaki bilgileri ile de bir çok seminere katılıyor.
4 yaşında ailesinin teşvikiyle başladığı bu yolculukta çok farklı başarılara imza atan Ulmer, şu an 12 yaşında ve ürettiği doğal limonatalar sayesinde ismini dünyanın bir çok yerine de duyurmuş vaziyette.
Küçük yaşta ailesinin cesareti ile bugünlere kadar gelen Mikaila ve markası, umarız ki bir çok çocuk için de örnek olur.
Kaynak: startupdostu.com